Wpływ duchowości na biologię człowieka

 


Tytuł projektu: „Analiza czynników genetycznych, epigenetycznych i psychologicznych w powiązaniu z duchowością człowieka”.

Start projektu: 2 października 2023

Projekt jest prowadzony w Samodzielnej Pracowni Promocji Zdrowia w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie pod naukowym kierownictwem prof. dr hab. Anny Grzywacz we współpracy z Fundacją Mocni w Duchu.

Badania prowadzone w ramach projektu pozwolą określić jakie czynniki zarówno biologiczne (genetyka i epigenetyka) jak i psychologiczne oraz środowiskowe związane są z duchowością człowieka. Dodatkowo chcemy poznać i zrozumieć, jakie zmiany epigenetyczne związane z duchowością występują w rejonach promotorów wybranych genów i czy mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dane uzyskane dzięki powyższemu projektowi mogą przyczynić się nie tylko do lepszego zrozumienia szeroko pojętej duchowości, ale również dzięki kompleksowej analizie czynników zarówno biologicznych i psychologicznych określić jej wpływ na biologię człowieka.

Jak wygląda badanie krok po kroku:

  1. Rejestracja: Wypełniasz formularz, który znajduje się tutaj.
  2. Ankieta o duchowości: w ciągu 10 dni dostaniesz e-mail z linkiem do krótkiej ankiety online. Wypełnienie jej pomoże Ci spojrzeć na aktualną kondycję duchową, w jakiej się znajdujesz, określisz też swój osobisty styl i regularność modlitw oraz praktyk religijnych które podejmujesz. Dla nas będzie to punkt wyjścia do następnych badań, a Ty będziesz mógł ponazywać najważniejsze elementy, które wpływają na Twój rozwój duchowy.
  3. Wypełnienie testów oraz pobranie próbki krwi: gdy uzbieramy odpowiednią liczbę zgłoszeń, wyznaczymy czas i miejsce spotkania, na które otrzymasz zaproszenie drogą mailową. (Badania będę w całej Polsce.)
  4. Wyniki: otrzymasz profesjonalne opracowanie wyników swojego badania. Całość badania będzie anonimizowana (tylko Ty będziesz miał dostęp do swoich imiennych wyników).


Kontakt w sprawie projektu:
duchowosc@pum.edu.pl 
duchowosc@mocniwduchu.pl