Wpływ duchowości na biologię człowieka

 


Tytuł projektu: „Analiza czynników genetycznych, epigenetycznych i psychologicznych w powiązaniu z duchowością człowieka”.

Start projektu: 2 października 2023

Projekt jest prowadzony w Samodzielnej Pracowni Genetyki i Epigenetyki Behawioralnej w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie pod naukowym kierownictwem prof. dr hab. Anny Grzywacz we współpracy z Oddziałem Zachodniopomorskim Fundacji Mocni w Duchu.

Badania prowadzone w ramach projektu pozwolą określić jakie czynniki zarówno biologiczne (genetyka i epigenetyka) jak i psychologiczne oraz środowiskowe związane są z duchowością człowieka. Dodatkowo chcemy poznać i zrozumieć, jakie zmiany epigenetyczne związane z duchowością występują w rejonach promotorów wybranych genów i czy mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dane uzyskane dzięki powyższemu projektowi mogą przyczynić się nie tylko do lepszego zrozumienia szeroko pojętej duchowości, ale również dzięki kompleksowej analizie czynników zarówno biologicznych i psychologicznych określić jej wpływ na biologię człowieka.

Jak wygląda badanie krok po kroku:

  1. Rejestracja: Wypełniasz formularz zgłoszeniowy. (Rejestracja została zakończona 15 lutego 2024 r.)
  2. Ankieta o duchowości: w ciągu kilku dni dostaniesz e-mail z linkiem do krótkiej ankiety online. Wypełnienie jej pomoże Ci spojrzeć na aktualną kondycję duchową, w jakiej się znajdujesz, określisz też swój osobisty styl i regularność modlitw oraz praktyk religijnych które podejmujesz. Dla nas będzie to punkt wyjścia do następnych badań, a Ty będziesz mógł ponazywać najważniejsze elementy, które wpływają na Twój rozwój duchowy.
  3. Wizyta w laboratorium: Otrzymasz również formularze zgód na uczestniczenie w badaniu oraz bon na badanie krwi, który zrealizujesz w 191 punktach ogólnopolskiej sieci laboratoriów. Lista punktów jest tutaj.
  4. Wypełnienie testów: Po oddaniu krwi otrzymasz testy psychologiczne do wypełnienia oraz będzie rozmowa online z członkiem zespołu badawczego.
  5. Wyniki: otrzymasz profesjonalne opracowanie wyników swojego badania.


Kontakt w sprawie projektu:

duchowosc@mocniwduchu.pl